אנשי נינווה קיבלו אמנם חנינה, אך בספר נחום מתברר שהם לא ניצלו לגמרי מן העונש, אלא העונש נדחה בכמה דורות, כנראה מפני שתשובתם לא היתה אמיתית.

 

"וַיַּאֲמִינוּ אַנְשֵׁי נִינְוֵה בֵּאלֹהִים, וַיִּקְרְאוּ-צוֹם וַיִּלְבְּשׁוּ שַׂקִּים, מִגְּדוֹלָם וְעַד-קְטַנָּם... וְיִתְכַּסּוּ שַׂקִּים, הָאָדָם וְהַבְּהֵמָה, וְיִקְרְאוּ אֶל-אֱלֹהִים בְּחָזְקָה, וְיָשֻׁבוּ אִישׁ מִדַּרְכּוֹ הָרָעָה וּמִן-הֶחָמָס אֲשֶׁר בְּכַפֵּיהֶם" (ה-ח) 

פירוט חזרתם בתשובה של אנשי נינווה מזכיר חזרה בתשובה אחרת בתנ"ך - החזרה בתשובה של אחאב: כאשר אחאב שומע מפי אליהו על הרעה שתבוא עליו בגלל מעשה כרם נבות, הוא קורע את בגדיו, שם שק על בשרו, צם, ומהלך אט (מלכים א כ"א, כז).

גם המקרים דומים: בשני המקרים נענשים על חמס, והעונש הוא דומה - אחאב מתבשר שכל ביתו יושמד, ונינווה מאוימים בהפיכה טוטאלית של העיר (כנראה כמו סדום).

אמנם, בעקבות החזרה בתשובה של אחאב, הוא מתבשר שעונשו רק ידחה לימי בנו, בערך 4 שנים לאחר מכן. לעומת זאת, לכאורה, נראה כי עונשם של נינווה התכפר לחלוטין, וכאילו ה' סלח להם לגמרי! מדוע הם קיבלו מחילה טוטאלית, ואילו עונשו של אחאב רק נדחה?

התשובה נמצאת בספר נחום: "משא נינוה ספר חזון נחום האלקושי" (נחום א', א). משא זוהי נבואה רעה, נבואה של פורענות. הנבואה מתארת לנו את נקמת ה' בנינווה, לאחריה, ינודו לנינווה ולא ישאר ממנה זכר למה שהיתה בעבר, בירת ממלכת אשור.

כמה זמן ניתן לנינווה? על פי סדר עולם רבה (כ) נחום ניבא בתקופת מנשה המלך, וחורבן נינווה קרה כמה עשרות שנים אחרי כן. אם כן - מה שקרה לאחאב קרה גם כאן, הפיכת נינווה פשוט נדחתה, בערך ב-140 שנה, מימי ירבעם השני (שבהם כנראה ניבא יונה) עד ימי מנשה. ניתן לומר שזוהי דחייה שווה לזו של אחאב, יחסית לגודלה ולמשמעותה של העיר.

הכותבים במדור זה הינם חברי ארגון נח"ת - נוער חובב תנ"ך, המהווה בית ללימוד תנ"ך בידי הנוער