מי אנחנו?

 

מיזם 'תנך הרצוג'

 

במהלך חמישים השנים האחרונות התפתחה מהפכת התנ"ך מייסודן של ישיבת הר עציון ומכללת הרצוג. מהפכה זו דוגלת בלימוד התנ"ך על פי פשוטו של מקרא, תוך שימוש בכלי המחקר השונים, ומתוך מחויבות לדרכם האמונית של חז"ל ופרשנינו הראשונים והאחרונים.

האתגר שלנו במיזם התנ"ך הוא לקחת שנים של למידה מעמיקה, מחקר, ניסיון ויצירה, ולהנגיש אותם לקהל בעל ידע מגוון בתנ"ך, תוך חידוש ויצירה מתמשכים, ומתוך כך להביא את ספר הספרים אל כלל הציבור.

 

פעילותינו מתרחשת בכמה מישורים:

 

אתר התנ"ך

אתר התנ"ך הוא אתר חדשני, מקיף וחווייתי עם מאגר ידע עצום, הקיים בשלוש שפות. באתר מוגשים ללומדים אלפי שיעורים ומאמרים בתנ"ך ההולכים בדרך הפשט האמונית של מכללת הרצוג. מבנה האתר מאפשר לעבור בנוחות בין לימוד הטקסט לבין מחקר שלו דרך התכנים הרבים וכלי העיון שפיתחנו, כמו לדוגמא: סרגלי הזמנים והנושאים, מילות המפתח ומפת גוגל המציגה את מיקומם המשוער של סיפורי התנ"ך.

החזון שלנו לאתר הוא לפתח סביבה תומכת ללמידה מגוונת בתנ"ך – על ידי פיתוח כלים נוספים, הוספת מידע נגיש ומתומצת והרחבת המאגרים הקיימים.

 

לומדים תנ"ך כל השנה

מראשיתו, מיזם התנ"ך פועל במקביל למיזם 929 במטרה להטמיע את לימוד התנ"ך בשגרה הציבורית. על ידי לימוד פרק אחד ביום – חמישה ימים בשבוע - ניתן להקיף את התנ"ך בקריאה מעמיקה ואיכותית תוך שלוש וחצי שנים. כחלק מפעילותנו אנו מעודדים למידה אישית וכמו כן למידה קהילתית של התנ"ך על ידי הקמת קהילות לימוד, העברת שיעורים תקופתיים בזום, כתיבת חומרי לימוד מותאמים, ימי שיא ועוד.

 

תנ"ך – חינוך והוראה

כחלק מהדרך להטמעת לימוד התנ"ך בבקיאות ובהעמקה, מיזם התנ"ך מפתח חומרים לתלמידים ולמורים לפיתוח שפה שיטתית בלימוד התנ"ך והנגשת לימודי הבקיאות באופן חווייתי ורלוונטי. לפני כעשרים שנה יצאו לאור חוברות ההדרכה להוראת התורה וספר מלכים, וכיום אנו מפתחים קורסים מקוונים ללמידה בכיתה. במקביל, פוּתח אתר ייעודי ואטרקטיבי לגילאי 10-13 ללימוד פרק יומי בנביאים ראשונים, בתוספת תכנים לחזרה והעמקה.

מטרתנו היא להמשיך לפתח ולהנגיש תכני הדרכה וליווי למערכת ההוראה, על בסיס הדרך הייחודית של תנך הרצוג.

 

אנחנו מזמינים אתכם להתנסות בכל הכלים הייחודיים שפיתחנו עבורכם וליהנות מחוויית למידה שלא הכרתם - יחד עם התנ"ך של כולנו. נסו ותתאהבו.

 

לתרומה והשתתפות בפעילות >>

 

צוות מיזם התנ"ך:

ראש המיזם – הרב ד"ר שוקי רייס

מנהל – אביעד שלמה מוריה

עורכת אתר התנ"ך – תמי גולדמן

רכזת תוכן – תמר אפלבום-יסלזון

רכזת קהילות הפרק היומי – לינוי טואיל